Przedsiębiorco, kary będą słone! Z nami możesz ich uniknąć

Prowadzisz firmę? Czy znasz swoje obowiązki w zakresie ochrony danych osobowych wszystkich kontaktów, które zgromadziłeś? Polish Business Club radzi zapoznać się ze zmianami w ustawie, która wchodzi w życie od 1stycznia 2015 roku. Dzięki temu unikniesz kar ze strony Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Jesteś przedsiębiorcą, więc to jasne, że tworzysz jakieś zbiory danych osobowych. Mogą to być klienci, współpracownicy, odbiorcy Twoich newsletterów. Większość właścicieli firm jest już świadomych, że należy pozyskiwać zgody na przetwarzanie danych czy informować o celu, dla którego będziemy je przetwarzać. Czy jednak każdy zna swoje nowe obowiązki, związane z ich ochroną? Czy stać się na zapłacenie kilkuset tysięcy euro grzywny za ich nie spełnienie?

Każda operacja na danych osobowych, w tym ich gromadzenie, archiwizowanie, tworzenie dokumentacji kadrowej, usuwanie, pociągają za sobą zobowiązania. Nad ich przestrzeganiem czuwa  Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO).

Właściciel firmy, bez względu na jej wielkość, ma obowiązek wdrożyć politykę ochrony danych osobowych. W jej ramach powinien posiadać podstawę prawną do gromadzenia danych, spełnić wymóg rzetelnego informowania, stworzyć instrukcję do zarządzania systemem informatycznym, powołać bądź outsourcingować stanowisko Administratora Bezpieczeństwa Informacji, który będzie odpowiedzialny za tworzenie sprofilowanych sprawozdań z przebiegu działań z zakresu polityki ochrony danych osobowych w firmie.

Każdy przedsiębiorca ma także obowiązek wyodrębnić oraz zarejestrować w GIODO poszczególne zbiory danych osobowych.
Za niedopełnienie obowiązków prawidłowego przetwarzania danych osobowych wyznaczone zostały kary grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia. Dotychczas najbardziej powszechnymi progami kar dla przedsiębiorców były: 3%, 5% i 10% przychodów. Ale prawo nakazuje coś więcej...

Nie ważne, czy umyślnie zaniedbałeś wdrożenie w firmie politykę ochrony danych osobowych czy przez Twoją lekkomyślność coś zostało pominięte. Ponosisz tak samo wysokie kary. Za nieprowadzenie dokumentacji w sposób wystarczajacy, grozi Ci grzywna w wysokości 0,5-2% rocznego obrotu lub nawet do miliona euro za przetwarzanie danych osobowych bez odpowiedniej podstawy prawnej! 

W trosce o przedsiębiorców w Polsce, 29 stycznia Polish Business Club organizuje spotkanie, podczas którego szerzej zostaną omówione zmiany w Ustawie o ochronie danych osobowych, tak, aby GIODO nie zaskoczył w nowym roku żadnego właściciela firmy.

Podczas Business Lunchu dowiesz się :

- co jest chronionymi danymi osobowymi, a co już nie?
- jakie obowiązki spoczywają na administratorze danych osobowych?
- jakie obowiązki należy spełnić względem organów państwowych?
- jakie są kary za nie dostosowanie się do ustawowych obowiązków ochronnych danych osobowych?

Przyjdź i dowiedz się więcej. Wesprzemy Twój biznes.

Zacznij nas obserwować i dołącz do naszego biuletynu
 1. Imię(*)
  Please type your full name.
 2. E-mail(*)
  Invalid email address.
 3. (*)
  Nieprawidłowe dane
  na przetwarzanie moich danych osobowych przez Polish Business Club Sp. z o.o. w celach marketingowych. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z biuletynu PLBC.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Jesteś tu pierwszy raz?Zostańmy w kontakcie

RSS

Partnerzy:

Konfederacja Lewiatan  Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza Fundacja Światowego Tygodnia PrzedsiębiorczościLuxembourg-Poland Business ClubMidlands Polish Business ClubZaangażowanie Społeczne

×
Biuletyn

Jesteś tutaj pierwszy raz?

Pozostaw maila i polub naszego fanpage, a zawsze będziesz na bieżąco!
Otrzymasz zaproszenia na spotkania klubu, konferencje i specjalne oferty współpracy.
Imię (*) Wpisz imię
E-mail (*) Wpisz email
Miasto Invalid Input

Nieprawidłowe dane

Etykieta w biznesie