Kultura i biznes

Badanie Maison i ZPP: Nie chcesz mieć wakacji? Zostań przedsiębiorcą!

Badanie Maison i ZPP: Nie chcesz mieć wakacji? Zostań przedsiębiorcą!

PRACOWITY JAK PRZEDSIĘBIORCA

Aż 31% przedsiębiorców nie było w ubiegłym roku w ogóle na wakacjach– wynika z badania przeprowadzonego przez Dom Badawczy Maison na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców- a 18,8% przedsiębiorców było na nim zaledwie mniej niż 7 dni w roku.
Badanie potwierdza, że przedsiębiorcy są jedną z najciężej pracujących grup społecznych w Polsce.

„Dla nas to żadna nowość. Ze wszystkich badań wynika, że przedsiębiorcy są najciężej pracującą grupą w naszym kraju. To taki ploretariat XXI wieku – powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. – Jeśli porównamy to z przebywaniem na urlopach pracowników, gwarantowanych przez prawo, to jesteśmy tytanami pracy, pracoholikami wręcz.  Żeby było jasne nie jesteśmy za ich zniesieniem. Aczkolwiek  publikowanie takich badań nie jest do końca zgodne z misją naszej organizacji – „Nie chcesz mieć urlopu – zostań przedsiębiorcą!”– ironizuje Cezary Kaźmierczak.

PRACOWITY JAK PRZEDSIĘBIORCA

Badanie zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2014, techniką CAWI, na reprezentatywnej próbie pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw. N: 504.

„Nie ma żadnych istotnych różnic pomiędzy firmami handlowymi, produkcyjnymi czy usługowymi. To samo dotyczy ilości zatrudnionych oraz długości działania na rynku. Przedsiębiorcy generalnie rzadko wypoczywają" – komentuje prof. Dominika Maison, której firma wykonała badanie dla ZPP.

zppDom Badawczy Maison dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Luty/Marzec 2014. CAWI. N:504. Reprezentatywna próba pod względem zatrudnienia małych i średnich przedsiębiorstw. Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.